pomoc prawna

Pomoc prawna w sprawach o alimenty

Sprawy dotyczące alimentów są jednymi z najczęściej toczących się w sądach. Uregulowanie kwestii finansowej związanych z wychowaniem dziecka traktujemy coraz poważniej. I słusznie, ponieważ w przypadku gdy drugi rodzic nie jest sądowo zobowiązany do ich uregulowania nie mamy większych szans na ich skuteczne wyegzekwowanie. Jak rozpocząć proces alimentacyjny i gdzie udać się o pomoc prawną w sprawach o alimenty?

Prawie każdy urząd miasta ma w swoich jednostkach punkt bezprawnej pomocy prawnej. Nie zawsze wszyscy mogą z niej skorzystać, jednak bardzo często prawnicy świadczą darmową pomoc dla osób starających się o uzyskanie lub zasądzenie alimentów. Warto podejść do punktu interesanta przy urzędzie, lub zadzwonić do biura obsługi, aby uzyskać informacje komu przysługuje taka pomoc i w jakim zakresie. Z reguły w pierwszej kolejności do uzyskania pomocy prawnej są uprawnione osoby w trudnej sytuacji finansowej.

Jeśli jesteśmy w ciężkiej sytuacji materialnej warto zgłosić się o pomoc do Ośrodka Pomocy Społecznej. Jest to instytucja, która szczególnie wspiera i pomaga osobom z rodzin niepełnych, a także pozbawionych alimentów. W wielu Ośrodkach przyjmuje radca prawny, który specjalizuje się w sprawach z prawa rodzinnego. Do działu MOPS-ów należy także obsługa funduszu alimentacyjnego. Jest to świadczenie wypłacane w przypadku bezskuteczności alimentów. Można się o nie starać, jeżeli po sądownym zasądzeniu alimentów dłużnik nie reguluje swojego zadłużenia.

Najskuteczniejszym sposobem uzyskania pomocy prawnej w sprawach alimentacyjnych będzie wizyta w kancelarii prawnej, lub skorzystanie z usług prawnika zajmującego się prawem rodzinnym. Pomoże on nam sporządzić pozew o alimenty, oraz wskaże dokumenty niezbędne do przedstawienia w sądzie. Do tego wskaże jednostkę i miejsce gdzie należy je złożyć, oraz przygotuje na rozprawę alimentacyjną.

Jeżeli po zasądzeniu alimentów nadal nie są one regulowane, warto udać się do komornika. Wskaże on nam możliwości rozpoczęcia egzekucji, oraz zajmie się ściągnięciem i egzekwowaniem należności. Warto podjąć się tego rozwiązania, ponieważ komornik zajmie się egzekucją zarówno bieżących, jak i zaległych świadczeń. Nawet jeśli nie będzie w stanie ich wyegzekwować od razu, istnieje szansa, że zostaną one ściągnięte w przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *