
Nerwica – typowe objawy. Gdzie szukać pomocy?
Nerwica- czyli co?
Nerwica to zaburzenie psychiczne, stanowiące zespół zaburzeń lękowych. Wpływa na prawidłowe funkcjonowanie człowieka, gdyż chory odczuwa na co dzień lęk i cierpienie. Wpływ na rozwój nerwicy mają trudne sytuacje życiowe (np. śmierć bliskiej osoby kub własna choroba), traumatyczne przeżycia, stres i wysoka wrażliwość danej osoby.
Nerwica- rodzaje i objawy
Nerwica może objawiać się na wiele sposobów. Towarzyszą jej dolegliwości nie tylko na tle psychicznym, ale również somatycznym. W zależności od przyczyny powstania zaburzenia są to:
- Nerwica natręctw
- Nerwica lękowa
- Nerwica pourazowa
- Nerwica neurasteniczna
- Nerwica histeryczna
Wśród najczęstszych objawów bez względu na rodzaj zaburzenia wymienia się lęk, rozdrażnienie, bóle brzucha i w klatce piersiowej. Choremu mogą dokuczać także objawy psychiczne takie jak poczucie ogólnego zmęczenia, koszmary, niepokój, zaburzenia pamięci. Jednak nerwica wiąże się także z dolegliwościami somatycznymi i mogą to być:
- problemy skórne
- tiki nerwowe
- bóle głowy
- impotencja
- mdłości
- nadmierne pocenie się
- zaburzenia snu
Gdzie szukać pomocy?
Dla wielu osób ogromnym krokiem naprzód na pewno okaże się zwrócenie uwagi na problem i uświadomienie potrzeby zmiany. Dyskomfort odczuwany w codziennym życiu będzie czynnikiem motywującym do poszukania porady specjalisty i rozpoczęcia leczenia. Jednak dla niektórych osób podjęcie decyzji o zwróceniu się o pomoc do psychologa lub psychiatry może być zbyt stresujące i stanowić znaczącą przeszkodę, przez co chory zniechęci się do jakichkolwiek działań.
Na szczęście w dobie internetu pomocy można szukać także online, co szczególnie docenią osoby nieśmiałe i wstydliwe oraz te, które po prostu nie mają ochoty jeszcze na bezpośrednią konfrontację ze specjalistą w nowym miejscu. Osoby z nerwicą mogą szukać porady psychologa online, dzwonić pod numery zaufania, a nawet umawiać konsultacje ze specjalistą za pośrednictwem sieci. Ze względu na możliwość odbywania takich sesji z dowolnego, bezpiecznego miejsca, pacjent może poczuć się pewniej i bez obaw rozpocząć proces powrotu do zdrowia.
Można także pogłębiać wiedzę z tego zakresu i do pewnego stopnia starać się zrozumieć swoje lęki, a przez to spróbować nad nimi zapanować. Użyteczne mogą okazać się fora, gdzie osoby z podobnymi problemami wspierają się i wymieniają doświadczeniami.
Każdy pacjent z nerwicą jest inny i może potrzebować więcej czasu na zaakceptowanie problemu i podjęcie działań. Istotne dla chorego jest także wsparcie najbliższych: rodziny i przyjaciół, którzy zrozumieją sytuację.