ciśnieniomierz naramienny

Jaki ciśnieniomierz naramienny warto kupić?

Ciśnieniomierz naramienny to taki ciśnieniomierz, który zakładany jest na przedramię i z powodzeniem możemy z niego korzystać w warunkach domowych. Wybór odpowiedniego ciśnieniomierza naramiennego jest często bagatelizowany i traktowany po macoszemu. Musimy jednak pamiętać o tym, że od jego pomiarów  niejednokrotnie może zależeć życie nasze lub naszych bliskich, dodatkowo jest to zakup na dłuższy okres czasu. Dlatego przygotowaliśmy krótki poradnik na temat tego na co zwrócić uwagę i czym się kierować przy wyborze i kupnie odpowiedniego dla nas urządzenia. Zapraszamy do czytania!

Możemy spotkać się z wieloma rodzajami ciśnieniomierzy, ale ten najpopularniejszy podział tych urządzeń to automatyczne, półautomatyczne i elektroniczne 

  • Elektroniczne możemy z kolei podzielić na rtęciowe i sprężynowe. Te pierwsze, wykorzystujące rtęć są bardziej dokładne, nie wymagają kalibracji ale są nieco trudniejsze w obsłudze od sprężynowych. Są coraz rzadziej spotykane i używane.
  • Automatyczne wykorzystują metodę oscylometryczną. Metoda ta polega na pomiarze zmian ciśnienia w pompowanym mankiecie służącym do pomiaru, które rozchodzą się falą tętna. Są łatwe w użyciu i w pełni automatyczne, więc ich uruchomienie opiera się na włączeniu jednego guzika, a mankiet sam zostanie napompowany.
  • Półautomatyczne są podobne do tych automatycznych, ale pompowanie mankietu odbywa się za pomocą gumowej zintegrowanej pompki, którą ręcznie musimy ściskać. Jest to nieco uciążliwe rozwiązanie, ale nadal często spotykane i chętnie wybierane.

Kolejną kwestią, nad którą musimy się zastanowić przy wyborze ciśnieniomierza jest jego wielkość i budowa. Zbyt duży lub zbyt mały mankiet nie będzie w stanie wykonać poprawnego, dokładnego pomiaru, wobec czego będzie on niewiarygodny. Jeśli chodzi o budowę, jest to nasz indywidualny wybór i osobiste preferencje. Jeśli ciśnieniomierza będzie używać osoba starsza, warto zadbać o duży ekran i prostotę obsługi. Dodatkowo przydatną funkcją będzie zapisywanie pomiarów przez urządzenie w dużej ilości, łącznie z datą, co ułatwi zinterpretowanie długofalowych wyników lekarzowi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *