kotylion narodowy

Co to jest kotylion narodowy i jak wygląda?

Patriotyzm w dzisiejszych czasach można ukazywać na wiele rozmaitych sposobów. Swoja miłość i szacunek do ojczyzny można zaprezentować poprzez obchodzenie świąt narodowych takich jak na przykład Święto Niepodległości, Święto Flagi, nauka historii, płacenie podatków, kasowanie biletów w komunikacji miejskiej, pomaganie innym oraz noszenie kotylionów.

Czym jest kotylion narodowy?

Kotylion narodowy jest kolistą (w dawnych czasach owalną) rozetką w barwach biało-czerwonych. Jest jednym z podstawowych symboli patriotyzmu złożoną z dwóch wstążek. Średnica kokardy powinna wynosić od czterech centymetrów do sześciu centymetrów. Wariantami kokardy są: czerwony środek z białą otoczką lub biały środek z czerwoną otoczką.

W 1831 roku uchwalono przepis ustanawiający kokardę narodową symbolem narodowym. Do środka można przypiąć również symbol orła białego z koroną. Kotyliony były między innym przypinane powstańcom w Krakowie, powstańcom styczniowym, podczas powstania styczniowego oraz w trakcie zaborów.

Obecnie kotyliony są noszone w Dzień Niepodległości na znak historycznej pamięci. Dzieci w szkołach oraz przedszkolach pod okiem nauczycieli za pomocą białej i czerwonej krepiny robią piękne, okazałe kotyliony.

Są bardzo proste w wykonaniu. Wystarczy agrafka, papier techniczny, klej, krepina oraz nożyczki, bądź jeżeli wolimy symbol narodowy wykonać z trwalszych materiałów potrzebne są wstążki (jedna o długości stu pięćdziesięciu centymetrów, a druga o długości dziewięćdziesięciu centymetrów), igła i nitka oraz agrafka.

Gdzie nosimy kotylion?

Kotylion powinno nosić się na wysokości klatki piersiowej, po lewej stronie, a w przypadku noszenia również orderów kotylion powinno przypiąć się po lewej stronie. Nie wstydźmy się okazywać swojego patriotyzmu. Bądźmy dumni z naszych narodowych barw, wspaniałej i bogatej historii oraz z szacunkiem nośmy kotyliony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *